A projekt: Ukrajna geopolitikája

Ukrajna geopolitikája és EU-integrációja a V4 kontextusában

A Visegrad Grant+ pályázatot a Nemzeti Közszolgálati Egyetem nyerte el, a brnoi Mendel Egyetemmel, a Katowicei Közgazdaságtudományi Egyetemmel, a Pozsonyi Közgazdaságtudományi Egyetemmel és a Karazin Harkiv Nemzeti Egyetemmel konzorciumban. A projekt tárgya Ukrajna EU-integrációja és annak jelentősége a V4 országok számára. Projektszám: 22430298

A támogatásról: https://rice.uni-nke.hu/visegrad-grant-project/english/funding-by-internatonional-visegrad-fund

A Nemzetközi Visegrádi Alap finanszírozza a projekt megvalósítását. https://www.visegradfund.org/

A konzorciumi partnerekről: https://rice.uni-nke.hu/visegrad-grant-project/english/project-partners

A projekt fókusza:
Az orosz-ukrán konfliktus az elmúlt években jelentős geopolitikai aggályt jelentett. Ez a háború amellett, hogy veszélyeztette a visegrádi térség geopolitikai biztonságát és stabilitását, megállította és visszahúzta Ukrajna európai integrációs folyamatát. Ez a körülmény új politikai pozícióba helyezi a V4 nemzeteket, ahol aktívabb erőként kell szerepelniük Ukrajna integrációs folyamatában annak érdekében, hogy elősegítsék Ukrajna gazdasági növekedését és területi integritását, és így elkerüljék az instabilitás kedvezőtlen hatásait. Ez a kezdeményezés a visegrádi térség stabilitásának megerősítésére törekszik azáltal, hogy azonosítja a V4 politikai vezetőinek Ukrajnát támogató egységes hangot gátló fő akadályait, és feltárja Ukrajna európai integrációját támogató elemeket. A projekt ugyanakkor segítheti a V4-ek vezetőit, kormányait és intézményeit az Ukrajnával kapcsolatos politika harmonizációjának kialakításában, tompíthatja a visegrádi együttműködés konfliktusát, és növelheti a V4-országok biztonsági, politikai és gazdasági érdekeinek érvényesülésének hatékonyságát az európai folyamatban.

Foglalkozni kívánunk a V4-országok EU-n belüli helyzetével, és megpróbáljuk meghatározni lehetséges hozzájárulásukat az EU Ukrajna felé történő bővítéséről szóló vitához. Ebben a projektben ezeket a kérdéseket kívánjuk felvetni és megvitatni a nemzetközi akadémiai közösségben azáltal, hogy hallgatókat és kutatókat produktív vitába vonunk be. Eredményeit a politikai tanácsadók és a döntéshozók körében terjesztjük. Ezenkívül a médián keresztül terjesztjük, hogy széles közönséget érjenek el. A nagy dolgok gyakran alulról kezdődnek.

Szándékunk a V4-ek együttműködésének eszméjének és közös fellépésének elősegítése Ukrajna szuverenitása, integritása, európai integrációja érdekében a regionális geopolitikai stabilitás és jólét megerősítése érdekében. Ez nagy feladat, ezért először kisebb léptékben kell vele foglalkozni. A projekt a fő problémát az akadémiai közösségen belüli tevékenységekre (hallgatók és kutatók) és a hatások médiában és az intézményi érdekelt felek körében történő terjesztésére összpontosítva kezeli. A sarkalatos kérdés itt az EU-n belüli pozíciónk és a V4-ek nemzeti kormányzati és uniós struktúrákon belüli együttműködéséből származó lehetséges előnyök tudatosítása. A másik dolog az, hogy elő kell mozdítanunk a V4-csoport által nyújtott ukrajnai segítségnyújtás harmonizációjának és megvalósításának gondolatát. Végül ígéretes együttműködési javaslatokat kell megfogalmaznunk, amelyek szakpolitikai elismeréshez, regionális stabilitáshoz és politikai konszenzushoz vezethetnek. Ezeket a tevékenységeken alapuló szakpolitikai dokumentumokban fogják bemutatni. Először is szeretnénk workshop-sorozatot, előadást és vitát tartani minden érintett fél részvételével. Az események célja a hallgatók, kutatók és meghívott szakértők, valamint esetleg szakpolitikai tanácsadók és véleményformálók megszólítása lenne. Másodszor, négy tematikus szakpolitikai dokumentumot kívánunk kidolgozni, amelyeket a nemzetközi workshop résztvevői közösen készítettek. Minden szakpolitikai dokumentumot angol nyelven teszünk közzé és osztunk meg. Emellett nemzetközi mester-/diplomadolgozat versenyt hirdetünk a projekt témaköreinek szentelve, és nemzetközi konferenciát szervezünk az eredmények megosztására kutatók részvételével.

A NATO-hoz és az EU-hoz való csatlakozás előtti együttműködés kezdeti időszaka után a visegrádi csoport országai úgy döntöttek, hogy saját érdekeiken alapuló politikát folytatnak. Együttműködésük ma már alig látható, és túlmutat a közösségi tudatosság keretein. Ugyanakkor azt az álláspontot képviseljük, hogy a visegrádi országoknak törekedniük kell arra, hogy jelentős szerepet töltsenek be az EU struktúráiban, ehhez azonban a jelenleginél sokkal szorosabb együttműködésre van szükségük. Együtt sokkal erősebbek lennének, mint külön-külön. Hasznos lenne, ha például az Északi Tanácshoz hasonlóan járnának el. A skandináv országokhoz hasonlóan a V4-nek is sok közös jellemzője van, mint a történelmi örökség, a földrajzi elhelyezkedés, a társadalmi elvárások és a felzárkózó gazdaságok helyzete. Ez természetes szövetségesekké teszi őket az EU-n belül, a V4-csoporton belüli sok különbség ellenére. Fő célunk a V4-országok együttműködési lehetőségeinek elemzése. Mivel a V4-ek együttműködésének általános elképzelése nagyon tág, négy területre kívánunk koncentrálni az ukrán integráció tényezőinek kezelésére és segítésére, valamint a visegrádi biztonság, stabilitás és jólét Ukrajnán keresztüli újrafogalmazására:

- Ukrajna háború utáni gazdasági fellendülése.

- Ukrajna politikai rendszerének és védelmi elemzése a koppenhágai kritériumok és a Biztonsági és Védelmi Együttműködés tükrében

- Az ukrán csatlakozás gazdasági és költségvetési hatása

- Ukrajna és az EU közötti üzleti és kereskedelmi kapcsolatok fejlesztése a keleti partnerség és a bővítési tárgyalások keretében.

Szeretnénk a tudományos közösséget e gondolat köré integrálni, a médián keresztül elérni a széles közönséget, és népszerűsíteni az intézményi érintettek körében (politikai tanácsadók, döntéshozók, agytrösztök stb.).